Ty kupované se s domácími vůbec nedají srovnávat. Pusťte se do nich!

Přílohy Slané pečivo Vegetariánské

 // 

Pšenično-žitné kváskové bulky

Kdo by neměl rád chlebové dalamánky nebo chcete-li bulky… Čerstvě upečené, křupavé a přitom nadýchané, vláčné a voňavé? Posypané hrubozrnnou solí, kmínem, nejrůznějšími jinými semínky nebo třeba trochou ovesných vloček? Už v tuto chvíli na ně dostávám ohromnou chuť! 🙂

Není přitom vůbec nic těžkého si je upéct doma. Nejlépe ty kváskové. Oproti chlebu to vyžaduje daleko méně času, zvlášť pokud máte v lednici dostatečnou zásobu kvásku. Pokud se v časnějším odpoledni rozhodnete, že je chcete mít na stole u večeře, není to vůbec žádný problém. Ty kupované se s domácími vůbec nedají srovnávat. Pusťte se do nich! 🙂

 

Pšenično-žitné kváskové bulky

  • doba přípravy: míchání a hnětení celkem asi 25 minut + rozkvas asi 12 hodin + první kynutí asi 90 minut + druhé kynutí asi 60 minut + pečení asi 35 minut (ve formě) + chladnutí asi 90 minut
  • obtížnost: středně obtížné
  • počet porcí: 8 kusů

 

suroviny:

na přípravu rozkvasu:

 

  • 30 g pravidelně krmeného žitného kvasu
  • 150 g žitné chlebové mouky
  • 150 g vlažné vody

 

na zadělání těsta:

 

  • 350 g pšeničné chlebové mouky
  • 130 g vlažné vody
  • 2 lžíce rostlinného oleje
  • 2 lžičky soli

 

na posypání bulek:

 

  • slunečnicová, dýňová semínka sezamová nebo lněná semínka, celý kmín nebo ovesné vločky

 

postup:

Večer předchozího dne smíchám pravidelně krmený žitný kvásek s vlažnou vodou a žitnou moukou, nejlépe ve větší míse, v níž budu následujícího dne pokračovat s přidáváním další mouky, vody a s hnětením. Mísu zakryju utěrkou a mouku smíchanou s vodou a kvasem nechám asi 12 hodin rozkvasit.

Po půldni, před další přípravou podle tohoto receptu nezapomenu odebrat lžíci rozkvašené hmoty a uschovat ji ve sklenici do lednice. Mám tak připravený občerstvený kvásek pro další nové pečení.

K rozkvasu z večera přidám pšeničnou chlebovou mouku, vlahou vodu, olej a sůl a v robotu s hákem uhnětu během asi 8 až 10 minut (nejprve na pomalou, v druhé půli na střední rychlost) dost tuhé, hladké a kompaktní těsto. Mísu pak zakryju mikrotenovým sáčkem, připevněným k míse gumičkou, přes mísu pak přehodím utěrku a v teple těsto nechám asi 90 minut kynout. Vykynuté těsto by mělo svůj objem zhruba zdvojnásobit.

Vykynuté těsto přendám na lehce pomoučený vál, pomoučenýma rukama roztáhnu do šířky a přeložím. Pak přeložené těsto pootočím o půlkolo, znovu roztáhnu a znovu přeložím. Z těsta poté vytvaruji váleček, který rozdělím na 8 dílů a zaoblím do tvaru bulek. Bulky vložím do vymazané keramické formy a nechám asi hodinu kynout.

Vykynuté bulky potřu vodou a posypu semínky, celým kmínem nebo ovesnými vločkami. Formu zakryju víkem a dám do trouby rozpálené na 240 stupňů na 25 minut péct. Pak sundám víko a při stejné teplotě peču dalších 10 minut.

Upečené bulky opatrně z formy vyndám na kuchyňskou mřížku a nechám zcela vychladnout.

 

Ještě něco k tomu:

  • Pokud nemáte keramickou formu, můžete bulky samozřejmě péct například v kulaté dortové formě nebo jen tak na plechu, pokrytém pečícím papírem. V tom případě se čas pečení asi o 10 minut zkrátí, do trouby ještě chvíli před těstem vložte nádobu s horkou vodou.
  • Jednotlivé časy receptu si časem, po získání zkušeností s kváskovým pečením, upravíte podle svých potřeb. Dobu rozkvasu i samotného kynutí těsta můžete v případě potřeby prodloužit vložením mísy do lednice. Rozkvas tak můžete založit například večer, ale péct můžete až následující den nikoli ráno, ale až k večeru.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *