Červená řepa s křenem
Publikováno: 29.03.2021

Určitě ji musíte vyzkoušet

Na často v kuchyni opomíjenou červenou řepu jsem tady pěl ódy už nejednou. Je z ní třeba tuze dobrá krémová polévka (recept na ni najdete zde), bez červené řepy se pochopitelně neobejde ani boršč (zde). Psal jsem ale už i o kuřeti s červenou řepou z římského hrnce (zde) anebo o salátu z červené řepy se sýrem feta a ztraceným vejcem (zde). S přidáním červené řepy do těsta dělávám skvělý kváskový chleba (podrobně zde), společně s balkánským sýrem je červená řepa výborná i jako obložení na focacciu (základní recept najdete zde).

Nejnověji jsem zbystřil, když na jednom youtubovém kanálu známá herečka a komička Uršula Kluková vychvalovala červenou řepu s křenem. Má jí prý po ruce v lednici skoro pořád a miluje jí tak, že ji má na talíři prakticky denně. 😊 Vyzkoušel jsem, trochu upravil ku obrazu svému (Uršula červenou řepu vaří, já dávám přednost pečení, přidávám i trochu oleje) a recept připojuji.

Červená řepa s křenem i u nás zvítězila okamžitě. Nejdřív jsem ji připravil do malé skleničky, ale hned napodruhé jsem ji už dělal do sklenice velké. V lednici vydrží dlouho. Ale myslím, že tak dlouho to nevydržíte vy. 😊 Skvělá je samotná i jako součást vícedruhových zeleninových salátů. Parádně ozvláštní obložené bagety nebo chlebíčky, skvěle zastoupí kyselou okurku, čatní nebo třeba i hořčici vedle párku nebo klobásy. Pečenou červenou řepu s křenem prostě musíte vyzkoušet. 😊

Pečená červená řepa

 

Pečená červená řepa s křenem

 • doba přípravy: asi 15 minut + asi 120 minut pečení a chladnutí řepy
 • obtížnost: velmi snadné

 

suroviny:

 • červená řepa
 • křen
 • jablečný ocet
 • krupicový cukr
 • mletý černý pepř
 • olivový olej
 • sůl

 

postup:

Omytou, ale neoloupanou červenou řepu naskládám do vyššího pekáčku a posolím. Pekáček dobře zakryji alobalem a dám na hodinu péct do trouby, předem předehřáté na 200 stupňů. Po hodině troubu vypnu a řepu v ní ještě asi čtvrthodinu nechám dojít. Pak řepu z trouby vyndám, v odkrytém pekáčku ji nechám vychladnout a nakonec oloupu.

Vychladlou upečenou a oloupanou řepu nastrouhám na okurkovém struhadle na nudličky do větší mísy. Pak k řepě na jemném struhadle nastrouhám oloupaný křen. Přidám jablečný ocet, sůl, krupicový cukr, mletý černý pepř a olivový olej.

Vše dobře promíchám a v případě potřeby ještě dochutím. Přendám a upěchuji do uzavíratelné sklenice a uložím do lednice.

 

Ještě něco k tomu:

 • Záměrně v receptu neuvádím přesné míry, je jen na vás, v jakém množství si červenou řepu s křenem připravíte, v lednici vám bez problémů vydrží delší dobu. Podobně jako Uršula Kluková i já doporučuji na křenu nešetřit, já dávám na jednu středně velkou bulvu řepy skoro plnou lžíci nastrouhaného křenu. Také zálivku z octa, cukru, soli a rostlinného oleje udělejte podle svých chuťových zvyklostí.
 • Místo jablečného octa se k řepě skvěle hodí i ocet balzamikový.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Webdesign a správa webu od ramino.sk